Вработени во општина Шуто Оризари, вчера тепаа пратеници!

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) бара целосна независна истрага со вклучување и на странски експерти за да се пронајдат виновниците за вчерашниот напад на пратениците и новинарите и да бидат казнети согласно законите и Уставот.

Од ПЦЕР го осудуваат, како што велат во се наведува во соопштението, вчерашниот обид за државен удар во Собранието изведен од т.н. граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“ и координиран од институции надлежни за одржување на јавен ред и мир.

Од партијата се оградуваат од учеството на членови на партијата Сојуз на Роми кои беа дел од вчерашните насилни дејствија против легално избраните пратеници во законодавниот дом.

ПЦЕР повикувајќи се на фотографии од синоќешниот напад на Собранието и пратениците наведува дека меѓу лицата кои тепале пратеници биле вработени од општина Шуто Оризари.

„Сакаме да кажеме дека за дел од овие лица има кривични пријави за насилство и физички напад уште од Парламентарните избори во 2011 година, но за жал органите на прогонот и обвинителството досега не презедоа никакви дејствија и со тоа стана дел од вчерашниот обид за пуч во Собранието“ се вели во соопштението.

Мактел

Leave a Reply